بورس کالا چیست؟

بورس كالا ، بازار متشكل و منسجمی است كه تعداد زیادی از عرضه‌كنندگان، كالای خود را عرضه و كالای مربوطه پس از بررسی‌های كارشناسی و قیمت‌گذاری توسط كارشناسان آن بازار، به خریداران عرضه می‌شود. در این بورس‌ها، معمولاً كالاهای خام و فرآوری‌نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و... دادوستد می‌شوند. یكی از مزایای بورس كالا، حضور نهادهای نظارتی و تنظیم‌گری است كه تمامی تولیدكنندگان، مصرف‌كنندگان و تجار كالا با حضور این نهادها، از مزایای مترتب بر قوانین و مقررات حاكم بر بورس برخوردار می‌شوند. به طور كلی، شركت‌كنندگان در بورس كالا به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول كسانی هستند كه می‌خواهند از ریسك نوسان قیمتها در امان باشند و در بورس‌های كالا، ریسک خود را پوشش دهند، مانند تولیدكنندگان كالا، مصرف‌كنندگان عمده و... . دسته دوم، برخلاف گروه اول كسانی هستند كه از نوسانات قیمت استفاده كرده و سود خود را حداكثر می‌كنند. در بورس‌های كالا، این گروه با نام نوسان گیران معرفی می‌شوند.

بررسی روند پیدایش و تكامل بورس های كالا در جهان حاكی از آن است كه ظهور و بسط فعالیت های این گونه بازارها در عرصه اقتصاد كشورها از قرن 19 به بعد در پی پاسخ گویی به برخی از نیازمندی های اقتصادی و در بسیاری موارد رفع برخی تنگناها و موانع در بازار كالاها بوده است .

به عبارت دیگر، وجود برخی مشكلات در بازار كالا (چه در بخش عرضه، تقاضا و چه در بخش توزیع) و به تبع آن نوسانات قیمت كالاها و همچنین برخی از نارسایی ها و ناکارآمدی های بازارهای سنتی از یك طرف و مزایا و منافع ایجاد و راه اندازی بورس های كالا و توانمندی آنها در رفع مشكلات فوق الذكر از طرف دیگر، مهمترین انگیزه و عواملی هستند كه موجب پدیدار شدن بورس های کالا در صحنه اقتصاد كشورهای مختلف گشته اند.

نارسایی های بازار سنتی در شکل های نوسانات کاذب و عدم شفافیت در کشف قیمت و فقدان تضمین های لازم برای معامله گران از مهمترین دلایل راه اندازی بورس های کالایی در کشورهای جهان بوده است.

در چنین شرایطی راه اندازی بورس های کالایی و به تبع آن، استفاده از ابزارهای مشتقه به ایجاد یك نظام سازمان یافته دادوستد و توزیع كالاها در كشور های مختلف منجر شده و راه ورود به بازارهای جهانی را برای کشورها تسهیل نموده است. از این رو هم اکنون صدها بورس کالایی مدرن در سراسر جهان دایر می باشد که از قدیمی ترین آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- بورس تجاری شیکاگو (CME)

2- بورس فلزات لندن (LME)

3- بورس کالای نیویورک (NYMEX)

4- بورس کالای توکیو (TOCOM)

5- بورس کالای شانگهای (SHFE)

6- بورس کالای هند (MCX)

ضرورت تشکیل بورس کالا در ایران

بازار محصولات صنعتی و كشاورزی در ایران همواره با محدودیت ها و دشواری های ساختاری زیادی روبرو بوده و بخش عمده ای از این مشكلات مربوط به عدم استفاده از ابزارهای نوین اقتصادی و ساختار نامناسب و ناكارآمد بازار می باشد كه با وجود تلاش های بسیار انجام شده توسط دولت محترم در جهت اصلاح این ساختار ، اما شاهد عدم بازدهی مناسب و حصول نتایج مورد انتظار در این بخش بوده ایم به گونه ای که علیرغم صرف هزینه های بسیار توسط دولت برای تنظیم بازار و تعیین قیمت نهاده ها و محصولات، اما در بخش تولید و توزیع و در پی آن مصرف کنندگان همواره با مشکلات فراوانی روبرو بوده ایم که مهمترین این مشکلات را می توان به شرح ذیل خلاصه نمود:

1- نوسانات کاذب قیمت محصولات ناشی از ارتباط نامشخص و نامناسب میان عرضه و تقاضا.

2- عدم امکان مدیریت ریسک و محافظت از نوسانات آتی قیمت.

3- فقدان یک نظام قیمت گذاری شفاف بر پایه تعادل میان عرضه، تقاضا و نیاز بازار

4- فقدان یک سیستم اجرایی و ناظر بر حسن انجام تعهدات طرفین معامله.

5- فقدان یک سیستم جمع آوری، پردازش و تحلیل اطلاعات و آمار تولید، واردات، صادرات و مصرف در جهت اطلاع رسانی به بازار و تصمیم گیری مطلوب.

6- عدم هماهنگی میان بخش های تولیدی و بازرگانی در زمینه واردات، صادرات و بازار مصرف.

تدابیر قانونی برای ایجاد بورس کالای ایران

نیاز به ایجاد بازاری متشکل و سازمان یافته برای تقابل آزاد عرضه و تقاضا و دستیابی به اثرات مثبت این مهم در اقتصاد تولید و مصرف، دولت و مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا بستر قانونی لازم جهت تاسیس و راه اندازی بورس های کالایی را در ایران فراهم سازند. در این راستا با تصویب بند (ج) ماده (95) قانون برنامه سوم و بند (الف) قانون برنامه چهارم، شورای عالی بورس موظف به تشکیل و گسترش بورس های کالایی در ایران گردید.

در پی این امر، بورس فلزات در شهریور ماه سال82 به عنوان اولین بورس کالای کشور فعالیت خود را آغاز کرد و پس از آن نیز بورس کالای کشاورزی در شهریور ماه سال 83 شروع به فعالیت نمود.

سپس بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و قانون جدید بازار اوراق بهادار، در آذر ماه سال 85 موجبات تشکیل شرکت بورس کالای ایران با ادغام بورس فلزات و کشاورزی فراهم شد و پس از پذیره نویسی و برگزاری مجمع عمومی، شرکت بورس کالای ایران از ابتدای مهر ماه سال 86 فعالیت خود را آغاز کرد.

بدین ترتیب، هم اکنون بورس کالای ایران با تجربه ای بیش از 4 سال، به داد و ستد انواع محصولات صنعتی و کشاورزی در قالب معاملات نقد، نسیه و سلف مشغول است و راه اندازی معاملات ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی را در برنامه های توسعه ای خود دارد.

اهداف بورس کالای ایران

از آن جایی که بورس های کالا به عنوان نهادهایی سازمان یافته جهت داد و ستد قانونمند و نیز توسعه بازار سرمایه و بخش های مختلف اقتصادی به شمار می روند، لذا نتایج عملکرد آنها می تواند تاثیرات بسیار مثبتی در مناسبات تولید، توزیع ، مصرف و در نتیجه افزایش رفاه اقتصادی جوامع به دنبال داشته باشد؛ چرا که بورس کالا تجلی گاه خواسته های تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است و در این بازار است که همه فعالان بازار، نیازهای خود را در یک فضای رقابتی، شفاف و قانونمند مطرح می کنند.

از مهمترین اهداف و اثرات بورس کالا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- ایجاد بازاری قانونمند و سازمان یافته جهت تسهیل داد و ستد کالاها.

2- سامان دهی بازار کالاها از طریق مکانیزم اجرایی ناظر بر تعهدات و تضمین منافع طرفین معامله.

3- کشف شفاف قیمت کالاها بر اساس تعامل و تقابل عرضه و تقاضا و نیاز بازار.

4- برقراری امکان اعمال مدیریت ریسک در بازار.

5- امکان انجام معاملات نقد، نسیه، سلف، آتی و اختیار با استفاده از ابزار های نوین مالی.

6- توسعه سرمایه گذاری و فراهم سازی تسهیلات مالی برای خرید و فروش.

7- اطلاع رسانی درباره وضعیت بازار داخلی و خارجی کالاهای پذیرش شده به منظور افزایش سطح دانش فعالان بازار.

مزایای ساختاری

1- معاملات در بورس کالا، متشکل و سازمان یافته، قانونمند، قابل نظارت، شفاف، عادلانه، رقابتی و کم هزینه است.

2- در بورس کالا، امکان پوشش، توزیع و انتقال ریسک وجود دارد.

3- در بورس کالا، کیفیت و کمیت کالا و مبلغ معامله و مدت معامله تضمین شده است.

4- کشف قیمت در بورس کالا از طریق حراج حضوری و بصورت شفاف صورت گرفته و با حذف رانت باعث فسادزدایی از بازار معاملات می گردد.

5- پذیرش کالا جهت فروش در بورس کالا منوط به داشتن استاندارد های اجباری برای آن کالا می باشد و از این راه کیفیت کالا در بورس تضمین می گردد.

6- در بورس کالا، مبداء کالا مشخص و تضمین شده است.

7- در مقایسه با تشریفات مناقصات و مزایدات سرعت انجام معاملات در بورس کالا بسیار بالاتر بوده و جریان معاملات از امنیت کامل برخوردار است.

8- در صورت بروز اختلاف میان طرفین معامله، بورس کالا دارای مراجع اختصاصی بررسی و رسیدگی به دعاوی بوده و سرعت رسیدگی به دعاوی مطرح شده در مقایسه با دادگاه های عادی بالاتراست.

9- با استفاده از ابزارهای مالی مانند قراردادهای سلف و سلف استاندارد و ساز و کار اوراق بهادار مبتنی بر کالا، امکان تامین مالی بنگاه‌ها از این طریق وجود دارد.

10- حذف بخشی از هزینه‌های مرتبط با فروش و بازاریابی باتوجه به وجود بازار مستقیم و بدون واسطه در بورس کالا

11- وجود شفافیت در معاملات بورس کالا و حذف هرگونه عاملی که در حوزه فروش، منجر به ایجاد رانت خواهد شد.

مزایای مالیاتی

1- طبق ماده 6 (قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید)، معادل ده درصد(10%) از مالیات بر درآمد حاصل از فروش کالاهایی که در بورس های کالایی پذیرفته شده و به فروش می رسد و ده درصد(10%) از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بورس های داخلی یا خارجی پذیرفته می شود و پنج درصد(5 % ) از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازار خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شود، از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت های پذیرفته شده در این بورس ها و یا بازارها حذف نشده اند با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار بخشوده می شود. شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بورس های داخلی یا خارجی یا بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شود در صورتی که در پایان دوره مالی به تایید سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل بیست درصد (20%) سهام شناور آزاد داشته باشند معادل دو برابر معافیت های فوق از بخشودگی مالیاتی برخوردار می شوند.

2- بر اساس تبصره 1 ماده (7) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، تمامی درآمدهای صندوق سرمایه گذاری در چهارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1384 و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387/3/2 معاف می باشد و از بابت نقل و انتقال آنها و صدور و ابطال اوراق بهادار یاد شده مالیاتی مطالبه نخواهد شد. (بنابر اعلام معاونت حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار از آنجا که شورایعالی بورس و اوراق بهادار ، قراردادهای آتی و اوراق سلف استاندارد را به عنوان ابزار مالی جدید مورد تصویب قرار داده و ابزارهای مالی نیز اوراق بهادار موضوع بند 24 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار هستند، به تصریح تبصره یک ماده (7) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، معاملات قراردادهای آتی و اوراق سلف استاندارد نیز از پرداخت مالیات معاف می باشد.)

3- بر اساس تبصره 2 ماده (7) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، سود و کارمزد پرداختی یا تخصیصی اوراق بهادار موضوع تبصره 1 این ماده به استثناء سود سهام و سهم الشرکه شرکتها و سود گواهی های سرمایه گذاری صندوقها ، مشروط به ثبت اوراق بهادار یاد شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار جزء هزینه های قابل قبول برای تشخیص درآمد مشمول مالیات ناشر این اوراق بهادار محسوب می شود.

4- بر اساس ماده (17) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، خرید و فروش کالاهای پذیرفته شده در بورس های کالایی که با رعایت مقررات حاکم بر آن بورس ها مورد دادوستد قرار می گیرند توسط وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی و عمومی و دستگاه های اجرایی نیاز به برگزاری مناقصه یا مزایده و تشریفات مربوط به آنها ندارد.

5- بر اساس ماده (18) قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، دولت مکلف است کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت گذاری خارج نماید.

ارکان شرکت بورس کالای ایران

ارکان شرکت بورس کالای ایران ( سهامی عام ) عبارتند از:

1- مجامع عمومی

2- هیات مدیره

3- مدیر عامل

4- بازرس/حسابرس

شرکت توسط هیات مدیره ای غیر موظف مرکب از هفت شخص که توسط مجمع عمومی عادی با توجه به اساسنامه، قانون تجارت و مقررات برای مدت دو سال انتخاب می شوند، اداره می شود.

نحوه پذیرش و اخذ کد معاملاتی برای متقاضیان

کلیه متقاضیان معاملات در بورس کالا بایستی از طریق کارگزار به مسوول پذیرش مشتری بورس کالا معرفی شوند و کارگزاران موظفند فرم تقاضای شناسایی مشتری جهت درخواست کد معاملاتی را همراه با مدارک شناسایی مشتری به مسئول پذیرش مشتری ارایه دهند.

الف- مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد برای اشخاص حقیقی:

- تکمیل فرم درخواست کد مشتری که به تایید کارگزار رسیده باشد

- تصویر شناسنامه و کارت ملی که توسط کارگزار برابر با اصل شده باشد

-نشانی کامل اقامت شامل کدپستی و شماره تلفن مشتری

- نشانی کامل محل کار

- تصویر مجوزهای فعالیت به همراه اسناد مربوط به فعالیت

- سایر موارد به تشخیص کمیته

ب- مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد برای اشخاص حقوقی:

- تکمیل فرم درخواست کد مشتری که به تایید کارگزار رسیده است

- کپی مدارک ثبت شرکت از جمله اساسنامه شرکت

- کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت

- کپی آخرین روزنامه رسمی در خصوص اعضای هیات مدیره و دارندگان امضای مجاز شرکت

- کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز و کلیه اعضای هیات مدیره و مدیرعامل

- موارد 1 تا 5 بایستی توسط کارگزار برابر با اصل شده باشد

- صورت‏های مالی آخرین دوره مالی شرکت به همراه گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی

- مجوزهای دریافتی جهت فعالیت شرکت

- کد اقتصادی و اظهارنامه مالیاتی

- سایر موارد به تشخیص کمیته

تبصره: مشتریان حقوقی موظفند آخرین تغییرات ثبتی شرکت خود را حداکثر ظرف مهلت یک هفته به کمیته پذیرش مشتریان اعلام نمایند.

لازم به ذکر است وکیل یا نماینده قانونی شخص حقیقی یا حقوقی در صورتی می‏توانند موضوع پذیرش آنها را پیگیری نماید که سند رسمی وکالت از موکل خود داشته و مدارک شناسایی خود را نیز به بورس کالا ارایه نماید. متقاضیان خارج از کشور، ایرانیان خارج از کشور و اتباع خارجی بایستی مدارک مثبته خود را به دو زبان فارسی یا انگلیسی به همراه فرم درخواست کد مشتری که به تایید سفارت یا کنسولگری ایران رسیده از طریق کارگزار مربوط به مسوول پذیرش جهت دریافت کد ارایه دهند.

مراحل خرید

1- تکمیل فرم درخواست خرید: برای هربار خرید می بایست فرم سفارش خرید کالا به وسیله خریدار تکمیل گردد. در این فرم خریدار، مشخصات دقیق کالای مورد نیاز خود را به همراه نام تولید کننده کالا، حداکثر قیمت خرید و ... را مشخص می کند.

2- بررسی امکان خرید: کارگزار خریدار امکان خرید کالای مورد درخواست را بررسی نموده و درصورت ضرورت با تولید کننده در مورد عرضه کالا رایزنی می کند.

3- واریز پیش پرداخت: در صورت امکان تهیه کالا، موضوع به اطلاع خریدار می رسد و ضروری است که خریدار، 10 % از ارزش تقریبی کالای مورد سفارش خود (البته بسته به شرایط بازار و حسب صلاحدید بورس این مقدار می تواند حتی تا 100% هم افزایش یابد) را به عنوان تضمین خرید کالا به حساب کارگزار واریز نماید. (برای کالاهایی که در رینگ صادراتی فروخته می شوند مبلغ تضمین خرید 5 % ارزش کل کالای مورد سفارش است)

4- خرید کالا: کارگزار در زمان عرضه کالا در تالار، طبق درخواست خریدار با سایر کارگزاران رقابت نموده و در صورت عرضه کافی کالا به قیمت مناسب (و تا حداکثر سقف قیمت تعیین شده توسط خریدار) کالا را خریداری می نماید.

5- ارسال اطلاعیه خرید: پس از خرید کالا در تالار، خرید کالا به وسیله کارگزار تنظیم شده و برای خریدار ارسال می گردد. در این اطلاعیه جزئیات خرید و قیمت به همراه حق الزحمه کارگزاری، عوارض بورس و عوارض قانونی درج می شود.

6- واریز مابقی وجه: خریدار باید حداکثر تا ساعت 13 صبح روز سوم کاری مابقی کل مبلغ کالای خریداری شده را بر اساس اطلاعیه خرید به حساب های بورس مندرج دراطلاعیه خرید واریز نموده و فیش بانکی را به کارگزاری ارسال نماید ضمناً ضروری است که نام واریز کننده وجه کالا حتما با نام خریدار یکسان باشد

7- تسویه حساب با پایاپای: پس از واریز مابقی وجه کالا از طرف خریدار، کارگزار خریدار اقدام به تسویه حساب با اتاق پایاپای نموده و مدارک تسویه کالا را تکمیل کرده و آن ها را به کارگزار فروشنده تحویل می نماید.

8- تعیین پیمانکار حمل بار: در این مرحله باید پیمانکار حمل بار و آدرس محل تخلیه به وسیله خریدار مشخص شده باشد.

9- پیگیری دریافت ثبت سفارش از فروشنده: در این مرحله کارگزار خریدار پیگیری های لازم جهت ثبت سفارش را انجام می دهد تا تاییدیه سفارش را از کارگزار فروشنده دریافت کند.

10- دریافت حواله: تولیدکننده حواله فروش را صادر کرده و از طریق کارگزاری، خریدار از صدور حواله اطلاع پیدا می کند.

11- پیگیری خریدار برای حمل کالا: در این مرحله خریدار پس از برقراری ارتباط با فروشنده، هماهنگی های لازم را با پیمانکار حمل کالا انجام می دهد تا کالا را تحویل بگیرد.

12- پیگیری خریدار در خریدهای سلف: در خریدهای سلف، خریدار یک هفته قبل از موعد تحویل کالا، با فروشنده ارتباط برقرار نموده و پیمانکار حمل کالا را تعیین می نماید.

خلاصه روش انجام معاملات در بورس کالا

معاملات کالاها در بورس ، طي مراحل ذيل انجام مي گيرد:

1- انتخاب کارگزار

2- تکميل فرم سفارش خرید نزد کارگزار همراه با پيشنهاد قيمت

3- واريز حداقل سپرده مورد نياز معامله (پیش پرداخت) به حساب کارگزار

4- انتقال سفارش مشتري به تالار معاملات توسط کارگزار

5- شرکت در حراج توسط کارگزار و انجام معامله در تالار

6- واريز باقيمانده وجه معامله به حساب کارگزار نزد اتاق پاياپاي

7- تسويه اسنادي معاملات در اتاق پاياپاي و صدور اسناد معاملاتي

8- تسويه مالي معاملات در اتاق پاياپاي

9- نقل و انتقال وجوه پس از کسر هزينه ها به حساب کارگزاران از طريق حساب بانکي

بازار فیزیکی

کارمزد کلیه کالاها به غیر از کالاهای گروه کشاورزی (مبالغ به ریال)

عنوان ضریب(سهم خریدار) سقف مبلغ(سهم خریدار) ضریب(سهم فروشنده) سقف مبلغ(سهم فروشنده)  ضریب کل (سهم دوسر)  سقف مبلغ(سهم دوسر) 
کارمزد سازمان بورس 0.00032 80،000،000 0.00048 120،000،000 0.0008 200،000،000
کارمزد شرکت بورس کالا 0.0005 100،000،000 0.0005 100،000،000 0.001 200،000،000 
کارمزد کارگزار 0.0018 100،000،000 0.0018 100،000،000 0.0036 200،000،000
جمع 0.00262 280،000،000 0.00278 320،000،000 0.0054 600،000،000

کارمزد کالاهای گروه کشاورزی (مبالغ به ریال)

عنوان ضریب(سهم خریدار) سقف مبلغ(سهم خریدار) ضریب(سهم فروشنده) سقف مبلغ(سهم فروشنده)  ضریب کل (سهم دوسر)  سقف مبلغ(سهم دوسر) 
کارمزد سازمان بورس 0.00032 80،000،000 0.00048 120،000،000 0.0008 200،000،000
کارمزد شرکت بورس کالا 0.0005 100،000،000 0.0005 100،000،000 0.001 200،000،000 
کارمزد کارگزار 0.00225 100،000،000 0.00225 100،000،000 0.0045 200،000،000
جمع 0.00307 280،000،000 0.00323 320،000،000 0.0063 600،000،000

کارمزد کالاهای گروه کشاورزی (مبالغ به ریال)

عنوان ضریب(سهم خریدار) سقف مبلغ(سهم خریدار) ضریب(سهم فروشنده) سقف مبلغ(سهم فروشنده)  ضریب کل (سهم دوسر)  سقف مبلغ(سهم دوسر) 
کارمزد سازمان بورس 0.00032 80،000،000 0.00048 120،000،000 0.0008 200،000،000
کارمزد شرکت بورس کالا 0.0005 100،000،000 0.0005 100،000،000 0.001 200،000،000 
کارمزد کارگزار 0.00225 100،000،000 0.00225 100،000،000 0.0045 200،000،000
جمع 0.00307 280،000،000 0.00323 320،000،000 0.0063 600،000،000

بازرا مشتقه

سقف کارمزد معاملات اوراق سلف بلند مدت ( با سررسید بیش از یکسال) در بورس کالای ایران

شرح کارمزد کارمزد معاملات قابل دریافت از بازار  ساز یا بازار گردان
 خرید فروش   جمع حداکثر مبلغ کارمزد خرید(میلیون ریال)   حد اکثر مبلغ کارمزد فروش(میلیون ریال)
سقف کارمزد کارگران 0 0.000315 0.000315 0 12.6
سقف کارمزد شرکت بورس کالای ایران 0 0.000072 0.000072 0 3
جمع 0 0.000387 0.000387 ---- ----

 

شرح کارمزد کارمزد معاملات قابل دریافت از سایرین(غیر از بازار ساز یا بازار گردان)
 خرید فروش   جمع حداکثر مبلغ کارمزد خرید(میلیون ریال)   حد اکثر مبلغ کارمزد فروش(میلیون ریال) جمع/سقف
(میلیون ریال) 
سقف کارمزد کارگران 0.00063 0.00063 0.00126 12.6 12.6 25.2
سقف کارمزد شرکت بورس کالای ایران 0.000096 0.000144 0.00024 2 3 5
سقف کارمزد تسویه و تحویل بورس کالای ایران 0.0006 0.0006 0.0012 12 12 24
جمع 0.001326 0.001374 0.0027 ---- ----  ----